Необходими документи за започване на строителство:
1. Нотариален акт (копие) – Необходимо е да бъде уредена собствеността върху земята, на която ще се строи. Трябва да са извадени всички документи, уреждащи тази собственост – нотариален акт, разделителен протокол или отстъпено право на строеж.
2. Скица за недвижим имот от действащ регулационен и кадастрален план – услугата се извършва от районната администрация и отнема от 3 до 14 дни в зависимост от вида й - експресна, бърза, обикновена. Необходими документи:
- заявление по образец,
- копие от документ за собственост,
- удостоверение за наследници (ако е необходимо).
3. Скица с указан начин на застрояване (виза) – визата е необходима за започване на проектирането и за получаване на изходни данни от експлоатационните дружества на Електроразпределение, Водоснабдяване и канализация и др. На нея са означени съществуващите сгради и постройки в поземления имот и в съседните му имоти и са нанесени линиите на застрояване и допустимите височини. Посочват се показателите на застрояване – плътност и интензивност на застрояване, минимално озеленяване, максимално допустима височина на сградата.
Услугата се извършва от районната администрация и отнема от 3 до 14 дни в зависимост от вида услуга - експресна, бърза, обикновена. Необходими документи:
- заявление по образец,
- копие от документ за собственост,
- скица от действащ регулационен план,
- мотивирано предложение (ако е необходимо).
4. Предварителен договор с електроразпределителното дружество – сключва се предварителен договор за присъединяване на обекти на потребители към електроразпределителната мрежа. Въз основа на искане за проучване дружеството определя техническите параметри на бъдещото присъединяване: предоставяна мощност, категория по осигуреност на електроснабдяването, ниво на напрежение, брой на фазите в мястото на присъединяването.
5. Предварителен договор с ВиК дружеството – сключва се предварителен договор за присъединяване на недвижими имоти и потребители на услуги към водоснабдителните и/или канализационните системи. Дружеството издава изходни данни за проектиране в процеса на предварително проучване и уточняване на техническите условия за присъединяване със сградни водопроводни и/или канализационни отклонения от общите водоснабдителни и/или канализационни мрежи. Посочени са всички налични данни за известните водопроводни и/или канализационни мрежи, трасета, диаметри, материали, от които са изградени, напор и други специфични данни, необходими за проектирането.
6. Геодезическо заснемане на парцела – служи за основа на проектирането на сградата. Геодезическото заснемане се извършва на мястото на парцела и е необходима скица на имота, отнема една до две седмици. То съдържа всички теренни и ситуационни елементи в и около конкретния имот – терен, съществуващи сгради и съоръжения, налична инфраструктура и комуникационни връзки. Трябва да получите в писмен и цифров вид геодезичното заснемане с нанесени данни от регулационния план – за определяне на необходимите отстояния, ограничителни линии на застрояване, вертикални котировки и др.
7. Готовите проекти се внасят в общината за съгласуване и одобрение.
8. Издаване на разрешително за строеж.